czwartek, 28 lipca 2011

Szczotkuj i nitkuj dla zdrowych dziąseł

Najłatwiejszym sposobem aby zapobiec chorobie przyzębia jest szczotkowanie i nitkowanie codziennie. Dlatego ważne jest aby to robić we właściwy sposób.  Nie ma znaczenia czy wpierw szczotkujesz czy nitkujesz  dopóki robisz to razem dwa, razy dziennie.
Gadżety
Najczęściej używamy szczoteczek manualnych. Inna możliwościa sa szczoteczki elektryczne. Jedne wykonują ruch obrotowy małej główki inne delikatnie wibrują. Obie w delikatny sposób oczyszczają zęby. Obojętnie czy wybrałeś elektryczną czy manualną szczoteczkę ważne jest aby miąłą małą główką z miękkim włosiem. Regularna wymiana zużytch szczoteczek (gdy włosie rozchyla się na zewnątrz) pozwoli Ci mieć je zawsze czyste.
Według badań opublikowanych w Journal of Periodontology wszystkie nitki dentystyczne są tak samoefektywne. To znaczy, że technika nitkowania jest najważniejsza.


Jak szczotkować zęby
Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do lini dziąseł na ich połączeniu z zębami i czyść ruchem wymiatającym w kierunku brzegu zęba. Taką czynność powtórz 10 razy dla każdego zęba. Oczyszczając przednie zęby od strony języka ustaw szczoteczkę pionowo i wykonuj takie same ruchu. Na koniec wyczyść powierzchnie żujące zębów oraz język.
Nitkowanie nie jest takie trudne
Przygotuj około 40 cm nitki dentystycznej, owiń wokół srodkowych palców lewej i prawej dłoni pozostawiając odcinek około 5 cm. Trzymaj nić napiętą kciukami. Wciśnij pomiędzy zęby i zagnij nitkę wokół krzywizny zęba tak aby przypominałą literę "C". Po czym delikatnie ją wysuń w kontakcie z powierzchnią zęba. Czynność tą powtórz dla sąsiadującej powierzchni oraz dla reszty zębów.

Nie zapominaj o regularnej kontroli u dentysty
Codzienne prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie jest najlepszym sposobem na uniknięcie zapalenia dziąseł i paradontozy ponieważ ogranicza tworzenie się kamienia i płytki bakteryjnej do minimum. Prawidlowe oczyszczanie zaowocuje również brakiem pruchnicy zębów. Co sześć miesięcy powinno się przeprowadzić kontrolę u stomatologa oraz profesjonalne oczyszczanie zębów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz