środa, 17 sierpnia 2011

Co to są recesje dziąseł?


Co to są recesje dziąsła?
Recesja dziąsła to odsłonięcie powierzchni korzenia zęba spowodowane zanikiem dziąsła . Występuje ona najczęściej u osób, które mają cienkie dziąsło. Agresywne szczotkowanie i nieprawidłowe ustawienie zębów ułatwiają ten proces. Zęby z recesjami są wrażliwe na zimno i ciepło, a także narażone na próchnicę i ścieranie powierzchni korzeni . Wyglądają nieestetycznie, a  pacjenci niekiedy  wstydzą się uśmiechać.
Czy  można leczyć odsłonięte korzenie?
Oczywiście! W znieczuleniu miejscowym wykonuje się drobny zabieg chirurgiczny polegający na przesunięciu zdrowego dziąsła na odsłonięty korzeń zęba. Natychmiast po zabiegu można wrócić do codziennych czynności, a efekt jest trwały na lata.
Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia odsłoniętych korzeni?
Postępujące  recesje mogą  doprowadzić do całkowitego odsłonięcia korzenia i utraty zęba z powodu jego ruchomości. Utrudnione oczyszczanie korzeni może doprowadzić do  próchnicy korzenia i zmniejszenia jego wytrzymałości.
Czy paradontoza i recesja to jest to samo?
Nie. Paradontoza to przewlekła infekcja spowodowana bakteriami znajdującymi sie w kamieniu nazębnym , płytce bakteryjnej,  na powierzchni  korzeni oraz w kieszonkach dziąsłowych.
Jak leczymy paradontozę?
Najskuteczniejsze jest usunięcie przyczyny – bakterii.Zaczynamy od usunięcia kamienia i płytki bakteryjnej. W głębokich kieszonkach wykonujemy z znieczuleniu tzw. kiretaż zamknięty, czyli delikatne oczyszczanie powierzchni korzeni z kamienia poddziąsłowego i martwych tkanek zawierających toksyny uszkadzające kość. Następnie korzenie są wygładzane.
Kiedy potrzebne jest leczenie chirurgiczne?
U wielu pacjentów po wstępnej terapii redukcja głębokości kieszonek i ruchomości zębów są tak znaczące, że nie jest potrzebna terapia chirurgiczna.Tylko u pacjentów u których pozostały głębokie kieszonki niemożliwe do oczyszczenia wymagana jest chirurgiczna korekta dziąsła.


 Czy leczenie jest skuteczne?
Tak. Odpowiednia motywacja pacjentów do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej procentuje długoletnimi efektami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz