środa, 17 sierpnia 2011

Co to są recesje dziąseł?


Co to są recesje dziąsła?
Recesja dziąsła to odsłonięcie powierzchni korzenia zęba spowodowane zanikiem dziąsła . Występuje ona najczęściej u osób, które mają cienkie dziąsło. Agresywne szczotkowanie i nieprawidłowe ustawienie zębów ułatwiają ten proces. Zęby z recesjami są wrażliwe na zimno i ciepło, a także narażone na próchnicę i ścieranie powierzchni korzeni . Wyglądają nieestetycznie, a  pacjenci niekiedy  wstydzą się uśmiechać.
Czy  można leczyć odsłonięte korzenie?
Oczywiście! W znieczuleniu miejscowym wykonuje się drobny zabieg chirurgiczny polegający na przesunięciu zdrowego dziąsła na odsłonięty korzeń zęba. Natychmiast po zabiegu można wrócić do codziennych czynności, a efekt jest trwały na lata.
Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia odsłoniętych korzeni?
Postępujące  recesje mogą  doprowadzić do całkowitego odsłonięcia korzenia i utraty zęba z powodu jego ruchomości. Utrudnione oczyszczanie korzeni może doprowadzić do  próchnicy korzenia i zmniejszenia jego wytrzymałości.
Czy paradontoza i recesja to jest to samo?
Nie. Paradontoza to przewlekła infekcja spowodowana bakteriami znajdującymi sie w kamieniu nazębnym , płytce bakteryjnej,  na powierzchni  korzeni oraz w kieszonkach dziąsłowych.
Jak leczymy paradontozę?
Najskuteczniejsze jest usunięcie przyczyny – bakterii.Zaczynamy od usunięcia kamienia i płytki bakteryjnej. W głębokich kieszonkach wykonujemy z znieczuleniu tzw. kiretaż zamknięty, czyli delikatne oczyszczanie powierzchni korzeni z kamienia poddziąsłowego i martwych tkanek zawierających toksyny uszkadzające kość. Następnie korzenie są wygładzane.
Kiedy potrzebne jest leczenie chirurgiczne?
U wielu pacjentów po wstępnej terapii redukcja głębokości kieszonek i ruchomości zębów są tak znaczące, że nie jest potrzebna terapia chirurgiczna.Tylko u pacjentów u których pozostały głębokie kieszonki niemożliwe do oczyszczenia wymagana jest chirurgiczna korekta dziąsła.


 Czy leczenie jest skuteczne?
Tak. Odpowiednia motywacja pacjentów do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej procentuje długoletnimi efektami.